A target glider, whose mass m2 is 340 g , is at rest on an air track, a distance
ID: 2104577 • Letter: A
Question
A target glider, whose mass m2 is 340 g, is at rest on an air track, a distance d = 53 cm from the end of the track. A projectile glider, whose mass m1 is 600 g, approaches the target glider with velocity v1i = -75 cm/s and collides elastically with it (see the figure). The target glider rebounds elastically from a short spring at the end of the track and meets the projectile glider for a second time. How far from the end of the track does this second collision occur ( cm)?
How long does the target glider take to reach the end of the track?
How much more time elapses before the gliders collide again?
Explanation / Answer
v2=2m1u1/(m1+m2)=2*600*-75/940=-95.75cm/s
t1=d/v2=0.55sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.