The figure below shows a plot of potential energy ( U = PE ) versus position ( x
ID: 2103763 • Letter: T
Question
The figure below shows a plot of potential energy (U = PE) versus position (x) of a 0.200 kg particle that can travel only along an x-axis under the influence of a conservative force. The graph has values UA = 9.00 J, UC = 20.00 J, and UD = 24.00 J. The particle is released at the point where U forms a "potential hill" of "height" UB = 12.00 J, with a velocity of 4.83 m/s in the negative x-direction.
A) What will be the speed of the particle at x = 3.5 m?
B) What is the force on the particle in the region between x = 1.0 m and x = 3.0 m?
C) Will the particle be able to reach x= 0.0 m?
Explanation / Answer
figure is not attached. by the way, this is the solving strategy, A) use total energy (KE +PE) balance at the two points B) F = -dU/dx c) check using total energy (KE +PE) balance whether the kinetic energy is positine or not at x = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.