A block with mass m = 6.8 kg is attached to two springs with spring constants k
ID: 2100610 • Letter: A
Question
A block with mass m = 6.8 kg is attached to two springs with spring constants kleft = 35 N/m and kright = 56 N/m. The block is pulled a distance x = 0.28 m to the left of its equilibrium position and released from rest. What is the magnitude of the net force on the block (the moment it is released)? What is the effective spring constant of the two springs? What is the period of oscillation of the block? IF YOU CAN'T ANSWER, HITS WOULD ALSO BE USEFULL
Explanation / Answer
net force on block = k(left)*0.28+ k(right)* 0.28 => F = 0.28(56+35) = 25.48 N effective spring constant = k1*k2/(k+k2) = 21.538 N/m time period, T = 2*pi*sqrt[m/k] => T= 2*3.14*sqrt[6.8/21.538] = 3.529 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.