Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Help! I found the first part but cannot figure out the second... Electrons are a

ID: 2100348 • Letter: H

Question


Help! I found the first part but cannot figure out the second...


Electrons are accelerated through a voltage difference of 265 kV inside a high voltage accelerator tube. What is the final kinetic energy of the electrons? 2.65x10s eV You are correct. Previous Tries What is the speed of these electrons in terms of the speed of the light? (Remember that the electrons will be relativistic.) 0.651 Submit Answer Incorrect. Tries 2/20 Previous Tries

Explanation / Answer

K.E =0.5 m*v^2 => v^2= 2.65*10^5*1.602*10^-19*2/9.11*10^-31 now, (v/c)^2 =2.127*10^17/9*10^16 => v/c = 1.54

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote