A 5000 kg African elephant has a resting metabolic rate of 2500 W . On a hot day
ID: 2100298 • Letter: A
Question
A 5000 kg African elephant has a resting metabolic rate of 2500 W . On a hot day, the elephant's environment is likely to be nearly the same temperature as the animal itself, so cooling by radiation is not effective. The only plausible way to keep cool is by evaporation, and elephants spray water on their body to accomplish this.
If this is the only possible means of cooling, how many kilograms of water per hour must be evaporated from an elephant's skin to keep it at a constant temperature?
Answer in kg/hr.
Explanation / Answer
in one hour, energy needed Q=2500*3600=9e6(J). so m=9e6/2260e3=4(kg)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.