Help, thanks Two loudspeakers, A and B, are driven by the same amplifier and emi
ID: 2099699 • Letter: H
Question
Help, thanks
Two loudspeakers, A and B, are driven by the same amplifier and emit sinusoidal waves in phase. Speaker B is 2.00 m to the right of speaker A. The frequency of the sound waves produced by the loudspeakers is 206 Hz. Consider Point P between the speakers and along the line connecting them, a distance x to the right of speaker A. Both speakers emit sound waves that travel directly from the speaker to point P. For what values of x will destructive interference occur at point P? For what values of x will constructive interference occur at point P?Explanation / Answer
wavelength lambda = L = v/f = 340/218 = 1.56 m
part a)
path difference = (2-x)-x = 2-2x = nL
2*(1-x) = n*1.56 m
if n = 1
x = 0.22 m <<<<----------answer
+++++++
part b)
path difference = n(L/2)
2*(1-x) = n*0.78
if n= 1
x = 0.61 m <-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.