A gate is free to rotate without friction about its hinges at H. The gate is ini
ID: 2099265 • Letter: A
Question
A gate is free to rotate without friction about its hinges at H. The gate is initially at rest. A 4.00 kg ball of mud is thrown at 18.0 m/s towards the center of the gate and the path of the mud is perpendicular to the plane of the gate. A) Compute the magnitude of the mud's angular momentum about H. B) If the gate has a rotational inertia of 2.00 kg-m^2, compute the angular velocity of the system after the mud hits and sticks to the gate. C) How much kinetic energy is lost (converted to other forms) in this collision?Explanation / Answer
NOTE-since dimention of gate is not given
let distance of hinge H from centre of gate is 'd'
a)angular momentum=mv*d=18*4d=72d
b)angular momentum=72d=I*omega
omega=36d rad
c)assume inelastic collision
loss of eneggy=1/2*2*18^2-1/2*2*36d^2=648-1296d^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.