Suppose a beam of 4.00 eV protons strikes a potential energy barrier of height 5
ID: 2098768 • Letter: S
Question
Suppose a beam of 4.00 eV protons strikes a potential energy barrier of height 5.80 eV and thickness 0.670 nm, at a rate equivalent to a current of 880 A. How many years would you have to wait (on average) for one proton to be transmitted through the barrier?
I will note that I have checked similar posted questions and while they may be right I still keep getting a wrong answer. Unless I made a conversion mistake I have no idea what I am doing wrong.
Basically, if you can supply me with an equation and conversions along with the final answer I would appreciate it.
Note: you don't have to go into gory detail unless you want to do so. Thanks for your time.
Explanation / Answer
T = 16*(E/V)(1-E/V) *exp(-2*a*k)
K = sqrt(2*m*(V-E)/(h/(2*pi))^2)
a= .67 nm
m = 1.67*0^-27 kg
V = 5.8 ev
E = 4 ev
h-> planck's constant
T gives the transmission coefficient = (no of particlesthat pass)/(no of incident particles)
=> T*880 = )noof particles that pass per sec.
hence ur ans would be 1/(T*880
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.