You wish to build the structure as shown below. The horizontal uniform slab has
ID: 2098433 • Letter: Y
Question
You wish to build the structure as shown below. The horizontal uniform slab has a length of L = 9.0 m and has a mass of m = 300 kg (it is the gray part of the diagram). You will support it from below at d = 1.2 m from its right edge and the other support will be at its right edge. What force would each support have to exert on the slab? (Use a negative sign to indicate a downwards force.)
(From webassign.net)
The work that I have already tried for this problem:
Right Support = 300(9.8) x [(0.5x9)-1.2)] = -9702N, since it has a downward force
Left Support = 300kg(9.8) + 9702 = 12642N
Explanation / Answer
Right support=mass of the slab x gravity x [(0.5length of slab) - distance]
= 300kg * 9.8m/s^2 * [(0.5 * 9.0m) - 1.2m]
= -9702 N
---------------------------------------
Left Support = mass of slab x gravity + force exerted on right support
= 300kg * 9.8m/s^2 + 9702
= 12642 N
---------------------------------------
even i got the same answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.