A very long, thin rod carries electric charge with a linear density of 38.0nC/m.
ID: 2097670 • Letter: A
Question
A very long, thin rod carries electric charge with a linear density of 38.0nC/m. It lies along the x-axis and moves in the x-direction at a speed of 1.40 times l07m/s. (a) What is the magnitude of the electric field the rod creates at the point (x = 0, y = 20.0cm, z = 0)? (b) What is the magnitude of the magnetic field it creates at the same point? (c) What is the magnitude of the force exerted on an electron (me = 9.109 times l0-31kg, e- = -1.602 times 10-19C) at this point, moving with a velocity of v = 1.90 times l08m/s>x^? (d) If a proton (mp = 1.673times10 27kg, e+ = 1.602times10-19C) is moving with that same velocity at the same location, then what is the magnitude of the force on the proton?Explanation / Answer
A) E = lamda/(2*pi*eo*r).......
E =3.41*10^3 N/C.........
B) B=E/v=2.43*10^-4T...........
C) F =q(E+vB).........we may calculate F
D)same force as in part'C'
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.