Two in-phase loudspeakers, 15.0 m apart, are setup in an open field to avoid ref
ID: 2097263 • Letter: T
Question
Two in-phase loudspeakers, 15.0 m apart, are setup in an open field to avoid reflections from
objects. Each speaker is producing 250 Hz tones and the speed of sound is 340 m/s. A person
stands at the midpoint between the speakers. (a) What does this person hear, constructive or
destructive interference? Why? (b) They now walk towards one of the speakers. How far from
the center must they walk before they first hear the sound become a minimum intensity? (c)
How far must they walk from the center before they first hear a sound intensity maxima? (d)
Repeat (a) through (c) if the speakers are 180
Explanation / Answer
a) constructive because path difference of rays from both the speakers is zero.
b) 2*d=0.5*lambda
==> d=0.25*250/340=0.184 m
c) d=2*0.184=0.368 m
d)
1) destructive
2) d=2*1.84=0.368 m
3) d=0.184 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.