The peak instantaneous current in a certain lightning stroke is 20,000 A vertica
ID: 2096072 • Letter: T
Question
The peak instantaneous current in a certain lightning stroke is 20,000 A vertically upward. The current is approximately constant at this value for 1.0*10^-4 s.
(a) Find the charge transferred to the ground during this time interval.
(b) The current at one point in the lightning bolt is produced by electrons moving at a speed of 1.0 x 10^7m/s through a circular cross section of radius 1.0 cm. What is the number of electrons per m3 in the discharge?
(c) Assuming this same electron density throughout, what is the total charge contained in a 1.0 km long lightning bolt that has an average cross-sectional area of 1.0 cm2?
Please answer them clearly. Thank you :)
Explanation / Answer
a)
Q=IT
=20000*10^-4
=2 coulombs
b)
number of electrons per m3=V*A*T
=1*10^7*pi*.01^2*1
=3142
c)Total charge=number of electrons*charge of one electron
=3142*1000*10^-4*1.6*10^-19 coulombs
=502.72 * 10^ (-19) coulombs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.