A uniform, 11.7 kg beam of length 2.80 m is hanging horizontally as shown in the
ID: 2093719 • Letter: A
Question
A uniform, 11.7 kg beam of length 2.80 m is hanging horizontally as shown in the diagram below. It is pinned to a vertical wall at point B and supported by a thin, massless wire connected at point C on the beam and at point A on the wall.
A) There is a load W, with a weight of 148 N, hanging at the end of the beam. The distance AB is 1.40 m, and the distance BC is 1.82 m. (The distance BD is 2.80 m.)
What is the tension in the wire?
B)Find the horizontal and vertical components of the force on the horizontal beam at the joint B. Use "+" for forces up or to the right, "-" for forces down or to the left.
Explanation / Answer
A)
equating torques,
T*(1.4/sqrt(1.4^2+1.82^2))*1.82 = 148*2.8+11.7*9.8*1.4
So, T = 518.1 N <-------tension in the string
B)
horizontal component = 518.1*1.82/sqrt(1.4^2+1.82^2) = 410.7 N
vertical component = 148+11.7*9.8 - 519.1*1.4/518.1*1.82/sqrt(1.4^2+1.82^2) = 261.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.