A 21.0 m wide barge is 155 m long and 8.00 m high. It is floating in seawater (p
ID: 2093440 • Letter: A
Question
A 21.0 m wide barge is 155 m long and 8.00 m high. It is floating in seawater(p =pascal= 1030 kg/m^3)while displacing 20,000 metric tonnes (20,000,000 kg) of seawater. (a) Verify that a barge floats in seawater. (b) Determine how much of the barge's 8.00 meter height is submerged. (c) Find the pressure of the seawater on the bottom of the barge. (d) If there is a small hole in the bottom of the barge, what is the speed v of the seawater shooting straight up into the barge? (e) How high will this stream of seawater go?
Explanation / Answer
density of barge = mass/volume
volume = 155*21*8=26040 m^3
if it is floating then its density will be less than water
therefore we can find the maximum mass
mass <= 1030/ volume
mass<= 1030/26040= 0.039554531 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.