What is the direction and magnitude of the magnetic field at the center of One R
ID: 2092625 • Letter: W
Question
What is the direction and magnitude of the magnetic field at the center of One Ring, which has a radius R of 0.01 m. One Ring is uniformly electrically charged with the total charge of Q = 10 C and is spinning around the axis that goes through its center and perpendicular to the plane with the constant angular velocity of Ohm = 100 rad/s. Neglect the thickness and height compared to the radius. Direction of rotation is CW if you look from the right towards the center of the ring. Show direction of the magnetic field and justify. Show work for the formula for magnetic field B. Correct numerical answer for the magnetic field magnitude in [Tesla] is extra credit.Explanation / Answer
direction of magnetic field will be towards the plane of the paper I= q/t = q/(2*pi/omega)= q*omega/2*pi I= 10*100/2*pi= 159.2A Magnetic field, B = u*I/2*pi*r I is calculated above, r= 0.01m B=3.184*10^-3 T Please rate me
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.