A 31,000 lb truck A and a 3970 lb sports car B collide at an intersection (90 de
ID: 2092461 • Letter: A
Question
A 31,000 lb truck A and a 3970 lb sports car B collide at an intersection (90 degrees to one another). Right before the collision the truck and the sports car are traveling at vA-= 60 mph and vB-= 50 mph. Assume that the entire intersection forms a horizontal surface. Letting the line of impact be parallel to the ground and to the preimpact velocity of the truck, determine the postimpact velocities of A and B if A and B become entangled. Futhermore, assuming that the truck and the car slide after impact and that the coefficient of kinetic friction is equal to 0.7, determine the position at which A and B come to a stop relative to the position they occupied at the instant of impact.
Explanation / Answer
m1=14058.5 kg
m2=1800.395 kg
applying momentum conservation along A s direction
Vcos theta=0.0147 m/s
applying momentum conservation along B s direction
Vsin theta= 0.00157 m/s
V=0.0147 m/sec
theta=6.09 degree
when they both get entangled
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.