The current in a coil drops from 3.9 A to 1.9 A in 0.52 s. If the average emf in
ID: 2092383 • Letter: T
Question
The current in a coil drops from 3.9 A to 1.9 A in 0.52 s. If the average emf induced in the coil is 12 mV, what is the self-inductance of the coil? mH An electromagnet can be modeled as an inductor in series with a resistor. Consider a large electromagnet of inductance L = 14.5 H and resistance R = 6.00 Ohm connected to a 18.0-V battery and switch as in the figure shown below. After the switch is closed, find the following the maximum current carried by the electromagnet A the time constant of the circuit s the time it takes the current to reach 95.0% of its maximum value sExplanation / Answer
4)induced emf=Ldi/dt
12*10^-3=2/(0.52)*L
L=3.12 mH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.