A simple circuit consists of a resistor connected to a battery. The battery has
ID: 2090740 • Letter: A
Question
A simple circuit consists of a resistor connected to a battery. The battery has emf . internal resistance r. and terminal voltage Vab, and the resistor has resistance R. Rank the following circuits in order of the net power output of the battery, from highest to lowest values. = 1.40 V r = 0.100 Ohm Vab = unknown R = 2.00 Ohm = 1.40 V r = 0.200 Ohm Vab = unknown R = 1.90 Ohm = 1.40 V r = 0.100 Ohm Vab = 1.20 V R = unknown = unknown r = 0.100 Ohm Vab = 1.40 V R = 2.00 Ohm = 1.40 V r = unknown Vab = 1.20 V R = 2.00 OhmExplanation / Answer
1) P = emf^2/(r +r) = 1.4^2/(2.1)=0.933
2) P = 1.4^2/ (1.9 +.2) = 0.933
3) Vab = emf - I r
I = (1.4-1.2)/0.1 = .2/0.1 = 2 A
P = I emf = 1.4*2 = 2.8
4) Vab = I R
I = 1.4/2 = .7
P = I^2 (R + r) = .7^2*(2.1)=1.029
5) Vab = IR
I = Vab/R = .6 A
P = I emf = .6*1.4=0.84
so 3>4>1=2>5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.