Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A copper wire of length L and cross sectional area A is connected to a 12.0 volt

ID: 2090338 • Letter: A

Question

A copper wire of length L and cross sectional area A is connected to a 12.0 volt DC power supply. The current through the wire is measured at 40A. A platinum wire of the same length and and cross sectional area as the first wire is attached to the first wire and the negative terminal of the battery is connected to the free end of the copper wire, while the positive teriminal is connected to the free end of the platinum wire. The current through the wires is then measured. (a)What is the current through both wires? A (b)The two wires are now separated. The left end of each wire is connected to the negative side of the battery, while the right sides are connected to the positive side of the battery. What is the current supplied by the battery? A

Explanation / Answer

y = resistivity

for copper wire

r = V/i = 12/40 = 0.3 ohms = yl/a

y copper = 1.68 * 10^-8 ohm-m


for platinum wire y = 10.6 * 10^-8 ohm -m = 6.31 times y of copper

so resistance of platiunum = 6.31 * 0.3 = 1.893 ohms


a) in series


total resistance = 2.193

i = v/r = 5.47 amp


b) in parallel

resistance = 0.26 ohms

i = v/r = 46.15 amp


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote