Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a 10kg crate slides along a horizontal frictionless surface at a constant speed

ID: 2089657 • Letter: A

Question

a 10kg crate slides along a horizontal frictionless surface at a constant speed of 4m/s. The crate then slides down a frictionless incline and cross a second horizontal surface. The incline is 3m high and 4 m long. A) what is the speed of the crate when it arrives at the lower surface? B) what is the kinetic energy of the crate as it slides on the lower surface? C)What minimum coefficient of kinetic friction is required to bring the crate to a stop over a distance of 5m along the lower surface? Thank you. Please also include the equations.

Explanation / Answer

a) speed =( 4^2+2*3*9.8)^0.5 =8.64 m/s

b) kinetic energy =10*8.84^2/2 =374 j


b) cofficient of frictinon = 7.46/9.8 =0.76

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote