A current-carrying gold wire has a diameter of 0.84 mm. The electric field in th
ID: 2089204 • Letter: A
Question
A current-carrying gold wire has a diameter of 0.84 mm. The electric field in the wire is 0.48 V/m. What is the current carried by the wire? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up What is the potential difference between two points in the wire 6.3 m apart? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up What is the resistance of a 6.3-m length of this wire? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a)
p of AU = 2 .44 * 10 -8
A = pi * r^2
= pi * [0.84 * 10-3 / 2 ]^2
I = [0.48 * pi(0.84 / 2 )^2] / 2 .44 * 10 -8
= 10.9 A
----------------------------------------------------
b)
V = I R
R = p L / A
V = 10.9 *2.44 * 10-8*6.3 / pi(0.84 / 2 )^2
= 3. 0 V
--------------------------------------------------
c)
R = V / I
= 3 / 10.9
= 0.26 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.