Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The PV modules today have conversion efficiencies of about 12 to 15 percent. Not

ID: 2086665 • Letter: T

Question

The PV modules today have conversion efficiencies of about 12 to 15 percent. Noting that the solar energy incident on a normal surface on earth at noontime is about 1000 W/m2 during a clear day, PV modules on 1-m2 surface can provideas much as 150 W of electricity. The annual average daily solar energy incident on a horizontal surface in the United States ranges from about 2 to 6 kWh/m2. A PV-powered pump is to be used in Louisiana to pump water for wildlife from a depth of 180 m at an average rate of 400 L/day: Assuming a reasonable efficiency for the pumping system, which can be defined as the ratio of the increase in the potential energy of the water to the electrical energy consumed by the pump, and taking the conversion efficiency of the PV cells to be 0.13 to be on the conservative side, Discuss and determine the size of the PV module that needs to be installed, in m2.

Explanation / Answer

Given:

Conversion efficiency of PV modules : 0.12 to 0.15 (12/100, 15/100)

So, for 1000 W/m2 of energy is converted to 150 W for every m2 assuming conversion efficiency of 0.15

Incident energy : Annual dialy Average in US = 2000 Wh/m2 , for 24 hours = 2000 x 24 W/m2 = 48000 W/m2 (worst case scenario is this becuase this is the minimum power incident on a flat surface)

With 6 kWh/m2 --> 6000 x 24 W/m2 --> 144000 W/m2  

Calculation:

Potential energy = m x g x h (massxgravityxheight) = (volume x density) x 9.81 x 180 =

((400 x 10^-6) x 1000) x 9.81 x 180 (W) =

In terms of power = 706.32 W x 24 hours = 706.32 x 24 = 16951 Wh = 16.951 kWh

-------------------------------

For 0.13 efficiency of PV = 16.951 / 0.13 = 130.3975 kWh Energy needs to be generated by PV cell.

Assuming worst case scenario : Minimum size of PV cell needed = 130.3975/2 (2 implies 2 kWh/m2)

= 65.1987 m2 (size of PV cell needed)

If we design with 2 kWh/m2 incident power, we would be able to meet the demand.

This is true if we assume 100 % efficiency for pump.

With 80 % pump efficiency:

Energy required by pump = 16.951 kWh /0.80 = 21.18875 kWh

Solar PV generation should be = 21.18875 / 0.13 = 162.99 (say) 163 kWh

Assuming worst case scenario = Minimum solar PV size required = 163 kWh/ (2 kWh/m2)

= 81.5 m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote