It is required to design a DC motor for a small size electric vehicle to be used
ID: 2085166 • Letter: I
Question
It is required to design a DC motor for a small size electric vehicle to be used
inside an airport building to help the transportation of old people. The vehicle
is supposed to carry a maximum of 4 persons at the highest speed of 60
Km/hour. The engine is driven by a 200 V battery bank capable to energize the
motor for 120 Km before being recharged. The efficiency of the motor must be
between 85 to 90 percent. The motor shaft diameter is expected to be within
(0.2 to 0.4 m). Give the size of the battery required in AH (Ampere Hour).
Choose and estimate all the design characteristics of the motor, finally display
all the power flow diagram results including efficiency and speed regulation of
the motor. Give all assumptions taken.
Explanation / Answer
speed = 60kmph
battery bank = 200V
motor works for 120 km before being recharged, so motor would work for 2 hours with 100% efficiency(since speed is 60 kmph and time is 120/60 = 2 hrs = 3600x2 seconds)
efficiency must be 85 to 90%(with 85% efficiency battery would be working for 0.85x2x3600 = 6120 sec)
motor shaft diameter 0.2 to 0.4 m =d = 2 x r
v= r x omega
omega(angular velocity) = v/r= (60 * 5/18) / 0.1 = 166.67 * 60/2 pi rpm = 1592.39 rpm (assume d= 0.2 so r = 0.1)
assume motor draws current of 220mA, then
size of battery required in Ah =?
size of battery will be = 0.85 * .22 * 2 = 0.374 Ah with 85% efficiency
and it will be = 0.9 * .22 *2 = 0,396 Ah with 90% efficiency
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.