Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are working with a system that consists of a pressure calibrator putting out

ID: 2082065 • Letter: Y

Question

You are working with a system that consists of a pressure calibrator putting out 20 PSI (+/- .05PSI) into a transducer with an input range of 0-30 PSI and an output of 0-5 Volts. The transducer has a total error of .1% full scale. You connect this transducer to your mydaq (+/- 10V 16 bit) to read the output.

Choose the correct answer and show the steps

The error in this system specific to the pressure transducer is:

Question 2

The theoretical resolution of the daq board you are using (in volts) is:

Question 3

If we were to assume a resolution of 100 E-6 Volts/bit what would the reading resolution be in PSI?

.03 PSI

Explanation / Answer

a) The error in this system specific to the pressure transducer is:

Please note here we need to find error specific to pressure transducer only.

Pressure calibrator error not to be included here.

transducer with an input range of 0-30 PSI

The transducer has a total error of 0.1% full scale

Let ep = error due to pressure transducer

         = 0.1% of full scale

         = (0.1/100)*30 PSI (Full scale pressure = 30 PSI )

ep =0.03 PSI                               .............1

This is the required error in this system specific to the pressure transducer

b)The theoretical resolution of the daq board you are using (in volts) is:

We are given following data

daq voltage range = +/- 10 V

Number of bits of daq, n = 16

Resolution of daq =  daq voltage range / 2n

                          = 10 / 216

                         = 152.5879 E-6 Volts/bit

Resolution of daq = 153.5879 E-6 Volts/bit ......2     ( option which is close is chosen )

This is the required theoretical resolution of the daq board

3) If we were to assume a resolution of 100 E-6 Volts/bit what would the reading resolution be in PSI?

We are given following data:

0 - 30 PSI corresponds to 0 - 5 volts

i.e. 30 PSI corresponds to 5 Volts.

so 100 E-6 Volts corresponds to =(30 x 100 E-6) / 5 PSI/bit

   Required resolution in PSI      = 600 E-6 PSI/bit            ..............3

This is the required resolution in PSI, If we were to assume a resolution of 100 E-6 Volts/bit

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote