A 60 Hz transmission line has average parameters of: Conductor self-inductance L
ID: 2081102 • Letter: A
Question
A 60 Hz transmission line has average parameters of: Conductor self-inductance L = 13.6 times 10^7 H/m Average mutual inductance M = 4.6 times 10^-7 H/m Conductor resistance R = 1.2 times 10^-6 ohm/m (a) What is the series reactance of the line if it is 100 km long? (b) What is the total series impedance of this line? A system is to be normalized to a base condition of V_L, Base = 138 kV (L-L) and S_36, Base = 100 MVA. (a) What is the base current? (b) What is the base impedance? What is the per-unit series impedance of the transmission line of Question 1 on the basic of Question 2?Explanation / Answer
a)base current is 0.4183amps using formula Abase=MVA/1.732* Kv line to line*1000. b)base impedance is 190.44ohms by using formula Zbase = (Kv line to line)2/MvA.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.