Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We design a non-inverting amplifier, using a 741A op-amp and resistor values of

ID: 2079697 • Letter: W

Question

We design a non-inverting amplifier, using a 741A op-amp and resistor values of 100 k ohm and 10 k ohm for our feedback and input resistors, respectively. Which of these better represents the range of voltage offset values we can expect to see at the output if the proper value of compensation resistor is used? (Look at the datasheet. Note that in some cases, two sets of values are given for a single offset parameter, one corresponding to an ambient temperature Ta = 25 C, and one for a wider range of temperatures, Tmin

Explanation / Answer

For non Inverting op amp circuit Gain = 1+ Rf / Rin

In this case with Rf = 100 kohms and Rin = 10kohms

Non Inverting Gain comes out to be = 1 + 100 / 10 = 11

Now output ofset voltage is simply = Gain multiplied by Input ofset voltage

For Input ofset voltage you will have to look in to manufacturer's data sheet of 741A op Amp IC.

Just for example IC LM741 A has min value of input ofset voltage as 0.8mV and Max value of input ofset voltage as 3mV.

Now taking these 2 calues we can calculate Min Output ofset voltage as = 11* 0.8 = 8.8 m V

and Max Output ofset voltage as = 11* 3 = 33 m V

Now range will be max - min = 33-8.8 = 24.2mV

CAUTION : Min and MAX values used here are only for IC LM741 A, If your professor or class is using 741 A from other manufacturer then you will have to look in to that manufacturer's datasheet as values may Vary for each manufacturer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote