1.The typical interior wire in houses and commercial buildings is 12 gauge coppe
ID: 2078855 • Letter: 1
Question
1.The typical interior wire in houses and commercial buildings is 12 gauge copper wire. 12 gauge wire has a diameter of 0.205 cm. The resistivity of copper is 1.72x10-8m.
System units: Enter as ohm
A.Determine the resistance of a 45 m long piece of 12 gauge copper wire.
(include units with answer)
B.Determine the voltage drop across the ends of the wire if 17 amps of electricity flow through the wire.
(include units with answer)
C.Determine the power dissipated in the wire.
(include units with answer)
Explanation / Answer
Given
diameter d = 0.205 cm
radius r = 0.1025 * 10^-2 m
area of cross section
A = pi * r^2
A = 3.14 * sqr(0.1025 * 10^-2)
A = 3.3 * 10^-6 m^2
resistivity rho = 1.72 * 10^-8
a)
resistance
R = rho * l / A
R = 1.72 * 10^-8 * 45 / 3.3 * 10^-6
R = 0.234 ohm
b)
voltage V = i * R
V = 17* 0.234
V = 3.978 V
c)
power P = i^2 * R
P = 289* 0.234
P = 67.626 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.