To practice Problem-Solving Strategy 7.2 Problems Using Mechanical Energy II. Th
ID: 2078603 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 7.2 Problems Using Mechanical Energy II. The Great Sandini is a 60.0-kg circus performer who is shot from a cannon (actually a spring gun). You don't find many men of his caliber, so you help him design a new gun. This new gun has a very large spring with a very small mass and a force constant of 1100 N/m that he will compress with a force of 4400 N. The inside of the gun barrel is coated with Teflon, so the average friction force will be only 40.0 N during the 4.00 m he moves in the barrel. At what speed will he emerge from the end of the barrel, 2.50 m above his initial rest position? Part C At what speed v_2 will. The Great Sandini emerge from the end of the gun barrel? Express your answer in meters per second to four significant figures.Explanation / Answer
we know
force=kx
4400=1100*x
x=4 m
inital energy=0.5kx^2=8800 J
energy wasted in friction force=40*4=160 J
let his initial velocity is u m/s
0.5*mu^2=8800-160=8640
we got u=16.97 m/s
Now using newton equation
v^2=u^2+2ah
here a=-g=-9.8 m/s^2,h=2.5 m
we got v=15.46 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.