Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two thin plastic spherical shells (shown in cross section in the figure below) a

ID: 2078455 • Letter: T

Question

Two thin plastic spherical shells (shown in cross section in the figure below) are uniformly charged. The center of the larger sphere is at (0, 0): it has a radius of 12 cm and a positive charge of +7 times 10^-9 C. The center of the smaller sphere is at (30 cm, 0): It has a radius of 3 cm and a uniform negative charge of -8 times 10^-9 C. (a) What are the components E_A, X and E_A, Y of the electric field E vector at location A (6 cm to the right of the center of the large sphere)? Neglect the small contribution of the molecules in the plastic, because the shells are very thin and don't contain much matter. (Indicate the direction with the sign of your answer.) E_A, X = 1250 N/C E_A, Y = 0 N/C (b) What are the components E_B, X and E_B, Y of the electric field at location B (15 cm above the center of the small sphere)? Neglect the small contribution of the polarized in the plastic, because the shells are very thin and don't contain much matter. (Indicate the direction with the sign of your answer.) E_B, X = 0 N/C E_B, Y = 320 N/C (c) What are the components F_X and F_Y of the force on an electron placed at location B? (Indicate the direction with the sign of your answer.) F_X = N F_Y = N

Explanation / Answer

Electric field at point B

X component of electric field

tan theta=15÷30=0.5

theta =26.5(approx)

So x component of electric field wi be =kq/r^2 Cos26.5=9×10^9×7×10^-9/0.1125×cos 26.5=500.85N/C

Y compoment of electric field =K×8×10^-9/0.0225-k ×7×10^-9/0.1125 sin 26.5=-2950N/C

Force=q×E=

X component of force=-1.6×10^-19×500.85=-801.36×10^-19N
Y COMPONENT OF F=1.6×10^-19×2950=4720×10^-19N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote