A child on a sled gets a push that gives him an initial velocity of 3.1 m/s at t
ID: 2078211 • Letter: A
Question
A child on a sled gets a push that gives him an initial velocity of 3.1 m/s at the top of a 1.9 m high hill. Assume the hill is a frictionless surface. The child sleds to the bottom of the hill and then onto a level parking lot surface that has been plowed. There is friction between the sled and the parking lot surface and the sled travels for 5.8 m before coming to rest. Use the conservation of energy and work energy theorem to determine the coefficient of kinetic friction between sled and parking lot surface.Explanation / Answer
here,
initial speed , v = 3.1 m/s
h = 1.9 m
s = 5.8 m
let the coefficient of kinetic friction be uk
work done by friction = chnage in total energy
uk * m * g * s = 0.5 * m * v^2 + m * g * h
uk * 9.81 * 5.8 = 0.5 * 3.1^2 + 9.81 * 1.9
uk = 0.41
the coefficient of friction is 0.41
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.