A spring is stretched 220 mm by a 16 kg block. If the block is displaced 90 mm d
ID: 2077034 • Letter: A
Question
A spring is stretched 220 mm by a 16 kg block. If the block is displaced 90 mm downward from its equilibrium position and given a downward velocity of 0 80 m/s, determine the equation which describes the motion. Assume that positive displacement is downward y = 0.120 sin 6.68t - 0.220cos 6.68t y = 0.120 sin 6.68t + 9.00 times 10^-2 cos6.68t y = 0.120 cos 6.68t - 9.00 times 10^-2 sin 6.68t y = -0.120 sin 6.68t + 9.00 times 10^-2 cos6.68t What is the phase angle? Express your answer with the appropriate units. Phi =Explanation / Answer
F = kx - mg = 0 (for equilibrium position)
k (0.220) = 16 x 9.8
k = 712.7 N/m
w = sqrt(k/m) = sqrt(712.7 / 16) = 6.68 rad/s
v^2 = w^2 ( A^2 - x^2)
0.80^2 = 6.68^2 ( A^2 - 0.09^2)
A = 0.150 mm
x = A cos(wt + phi) = 0.150 cos(6.68t + phi)
putting t = 0 , x = 0.09 m
0.09 = 0.150 cos( phi)
phi = 0.926 rad
(A) x = 0.150 cos(6.68t + phi)
cos(A+ B) = cosA cosB - sinA sinB
x = 0.150[ cos6.68t cos0.926 - sin6.68t sin0.926]
x = 0.090 cos6.68t - 0.120 sin6.68 t
Ans: x = - 0.120 sin6.68t + 9x 10^-3 cos6.68t
Last option
(B) phase angle = 0.926 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.