A small stone is thrown straight up with an initial speed of 2.00 m/s. What maxi
ID: 2076701 • Letter: A
Question
A small stone is thrown straight up with an initial speed of 2.00 m/s. What maximum height does it reach? What is the time for the entire trip? A small body moves on a circle of radius 2.0 m with constant speed of 0.50 m/s. What is the acceleration of the body? Why does it have a nonzero acceleration even though the speed is constant? State Newton's three laws Consider the Attwood machine (see figure) with m_1 = 0.50 kg, m_2 = 1.5 kg. Ignore the inertia of the pulley and the mass of the string. Compute the acceleration and the tension. What is the moment of inertia of a hoop of mass m and radius R with respect to an axis through the center? What are the SI units for work, kinetic energy and power? A small block slides on a horizontal surface for a distance of 2.5 m. A force F = 0.40 N acts at a downward angle of 30 degrees with the horizontal. Compute the work done by the force F during the displacement. Compute the kinetic energy of an electron (m = 9.11*10^-31 Kg) moving with a (nonrelativistic) speed of 2.4*10^6 m/s. What is the vector (cross) product of two parallel vectors?Explanation / Answer
here,
7)
initial speed , u = 2 m/s
the maximum height reached , h = u^2 /2g
h = 2^2 /( 2 * 9.81) m
h = 0.2 m
the time for entire trip , t = u/g
t = 2/9.81 s
t = 0.2 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.