A man wearing ice skates throws an 5 kg block with an initial velocity of 2 m/s,
ID: 2076275 • Letter: A
Question
A man wearing ice skates throws an 5 kg block with an initial velocity of 2 m/s, measured relative to himself, in the direction shown. If he is originally at rest and completes the throw in 1.2 s while keeping his legs rigid, determine the horizontal velocity of the man just after releasing the block. The man has a mass of 77 kg. Neglect friction and the motion of his arms. Express your answer with the appropriate units. What is the vertical reaction of both his skates on the ice during the throw?(Figure 1)Explanation / Answer
Here ,
part A)
let the final velocity is v
Using conservation of momentum in horizontal direction
5 * 2 * cos(30) - 77 * v = 0
solving for v
v = 0.112 m/s
thhe speed of the man is 0.112 m/s
part B)
for the vertical reaction
force acting on the block in vertical by boy
F = m * g + m * a
F = 5 * (9.8 + 2 * sin(30 degree)/1.20)
F = 53.2 N
vertical reaction force acting = 77 * 9.8 + 53.2
vertical reaction force acting = 807.8 N
the total reaction force at ice is 807.8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.