An astronaut with thruster pack has a combined mass of 130 kg and a mass moment
ID: 2076265 • Letter: A
Question
An astronaut with thruster pack has a combined mass of 130 kg and a mass moment of inertia about the combined mass center of 50 kg middot m^2. The astronaut is initially not rotating when the thruster pack is fired. If the thruster initially generates a force according to the equation F = 150 squareroot t N, where t is in seconds, determine the duration of time the thruster needs to fire to provide the astronaut with a counterclockwise angular velocity of 0.4 rad/s. a) t = 0.48 s b) t = 0.38 s c) t = 0.28 s d) t = 0.18 sExplanation / Answer
m = 130 Kg
I = 50 Kg.m^2
F = 150 sqrt(t)
x = 0.60 m
NOw, for the final angular speed = 0.4 rad/s
change in moemntum = impulse torque acting
50 * (0.40) = integration(150 * sqrt(t).0.60 dt) from 0 to t s
solving for t
50 * 0.40 = 150 * 0.60 * t^(3/2)/(3/2)
solving for t
t = 0.48 s
the time taken is a) 0.48 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.