An organ pipe is 248 cm long. (a) Determine the fundamental overtone if the pipe
ID: 2076107 • Letter: A
Question
An organ pipe is 248 cm long.
(a) Determine the fundamental overtone if the pipe is closed at one end.
(b) Determine the first audible overtone if the pipe is closed at one end.
(c) Determine the second audible overtone if the pipe is closed at one end.
(d) Determine the third audible overtone if the pipe is closed at one end.
(e) Determine the fundamental overtone if the pipe is open at both ends.
(f) Determine the first audible overtone if the pipe is open at both ends.
(g) Determine the second audible overtone if the pipe is open at both ends.
(h) Determine the third audible overtone if the pipe is open at both end.
Explanation / Answer
A) here wavelength = 248 *4 = 992 cm
Frequency = 340/9.92 = 34.3 Hz
B) wavelength = 2.48*4/3 m
Frequency =340*3/(4*2.48) = 102.8 Hz
C) Frequency = 340*5/(4*2.48) = 171.4 Hz
D) Frequency = 340*7/(4*2.48) = 239.9 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.