The radiation pressure created by electromagnetic waves might someday be used to
ID: 2075660 • Letter: T
Question
The radiation pressure created by electromagnetic waves might someday be used to power spacecraft through the use of a "solar sail".
a) Assuming total reflection, what would be the pressure on a solar sail located at the same distance from the Sun as the Earth (where I = 1350 W/m2)?
b) Suppose the sail material has a mass of 1×103 kg/m2 . What would be the acceleration of the sail due to solar radiation pressure?
c) A realistic solar sail would have a payload. How big a sail would you need to accelerate a 150-kg payload at 1×103 m/s2?
Explanation / Answer
a) pressure on a solar sail = 2 I / c = 2 * 1350 / (3 * 108)
= 9 * 10-6 N/m2
b) P = m a
9 * 10-6 = 1 * 10-3 * a
Acceleration of the sail a = 9 * 10-3 m/s2
c) m' = 0.001 * A + 150
F = pressure * a
m' * 1 * 10-3 = 9 * 10-6 A
(0.001 * A + 150) * 1 * 10-3 = 9 * 10-6 A
(0.001 * A * 1 * 10-3) - (9 * 10-6 * A) = -150 * 1 * 10-3
A = 18750 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.