The maximum mass m_1 that a person can hold in a hand when the arm is positioned
ID: 2075382 • Letter: T
Question
The maximum mass m_1 that a person can hold in a hand when the arm is positioned with a 105 degree angle at the elbow as shown in is 21 kg. Assume the forearm and hand have a total mass of m_2 = 3 kg with a center of gravity that is 15 cm from the elbow, and that the biceps muscle attaches 5 cm from the elbow. a. What type of lever is illustrated in the figure? b. Consider the arm keeps a horizontal position and apply the rotational equilibrium condition to determine the maximum force F that the biceps muscle exerts on the forearm?Explanation / Answer
a) third class lever
third class lever include fishing rods, arms, hammer
b) weightball = 21 * 9.8 = 205.8 N
weightforearm = 2 * 9.8 = 19.6 N
pivot point be at the elbow
Torqueball = 205.8 * 35 * 10-2 = 72.03
Torqueforearm = 19.6 * 15 * 10-2 = 2.94
Total torque = 72.03 + 2.94 = 74.97 N.m
Counter clockwise torque = Fmax * sin 105 * 5 * 10-2
Fmax * sin 105 * 5 * 10-2 = 74.97
Maximum force Fmax = 1550 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.