Two glass pates are separated by fine wires with diameters d_1 = 0.0500 mm and d
ID: 2075342 • Letter: T
Question
Two glass pates are separated by fine wires with diameters d_1 = 0.0500 mm and d_2 = 0.0520 mm, as indicated in the figure (Figure 1). The wires are parallel and separated by a distance of 7.00 cm. If monochromatic light with lambda = 564 nm is incident from above, what is the distance (in cm) between adjacent dark bands in the reflected light? (Consider interference only between light reflected from the bottom surface of the upper plate and light reflected from the upper surface of the lower plate.)Explanation / Answer
D1 = 0.05 mm = 0.05 * 10-3 m, D2 = 0.052 * 10-3 m
Distance between wires = 7 * 10-2 m, wavelength = 564 * 10-9 m
slope of glass plate = (0.052 - 0.050) * 10-3 / 7 * 10-2 = 2.86 * 10-5 m
Length of bands a = (0.052 * 10-3) / (2.86 * 10-5 ) = 1.82 m
Number of dark bands m = 2d / lambda = (2 * 0.052 * 10-3) / (564 * 10-9) = 184 dark bands
Distance = 1.82 / 184
= 9.87 * 10-3 m
= 0.987 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.