34. The producer of a manometer fluid indicates the fluid density is 350 5 kgn 6
ID: 2074959 • Letter: 3
Question
34. The producer of a manometer fluid indicates the fluid density is 350 5 kgn 60 kg/m3? the probability that a sample of this fluid has a density greater than 3 . What is a. less than 1.25 % b, between 1.25 and 1.75% c, between 1.75 and 3.5% d. between 3.5 and 5.5% e, more than 5.5 % 35. For a sample of 8 measurements with a mean of 2.50 and a sample standard deviation of 0.20 the interval in which 95% of measurements from the population should fall is: a, Xi = 2.50 +/-0.18 b, Xi = 2.50 +/-0.39 C. Xi = 2.50 +/-0.40 d, Xi = 2.50 +/-0.46 e, Xi = 2.50 +/-0.47
Explanation / Answer
34.in normal distribution the area b/w UCL and LCL is 99.73%
=.9973
Area beyond the limits =1-.9973=0.0027
Since 360 is greater than Ucl
Area beyond UCL=.0027/2=0.00135
Probiblity that a sample lies in that area=0.00135*100=.135%
So correct option is (a)
(35)i normal distribution 95% area lies within +-1.96 sigma
limits
So 1.96*.2=.392
So correct answer is(b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.