Determine (a) the normal stress, in lb/in.2, at the end of the wire as function
ID: 2074091 • Letter: D
Question
Explanation / Answer
1.28)
As mentioned in question pressure is 1 Mpa
Let's find pressure = 1Mpa* 2000 mm square= 2000 N
Now let's find torque =efficiency* 2000 * (50/4) in N/ mm square = 19.9 N m
Now let's find power = 2 * pi * 1800* torque /60= 3.76 Kw
1.26)
Power=8000*120*0.018/60= 288
Power= torque * angular velocity/ efficiency
Torque = 288/ 0.9/183.16= 1.415 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.