Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 1.017 SI A closed system consists of 0.2 kmol of octane occupying a volu

ID: 2073738 • Letter: P

Question

Problem 1.017 SI A closed system consists of 0.2 kmol of octane occupying a volume of 8 m3. Determine (a) the weight of the system, In N, and (b) the molar-based and mass-based specific volumes, in m3/kmol and m2/kg respectively. Let g 9.81 m/s? Your answer is incorrect. Try again. Determine the weight of the system, in N 83.53 grav the tolerance is +/-2% Your answer is partially correct. Try again. Determine the molar-based and mass-based specific volumes, in m/kmol and m/kg respectively. = 140 m2/kmol 2.35 Version 4.24.4.5 & Sons.Ins. All Rights Reserved. A Division of 2ohn Wiley & SonsIn

Explanation / Answer

MW C8H18= 12.0107*8 + 1.00794*18 = 114.22852


a)

0.2 kmol *(1000 mol/1kmol)*(114.22852 g/1mol) = 22845.704 g

Weight = mass*g = 22845.704 g*(1kg/1000g)*(9.8 m/s^2) = 223.88 N     (1kg*m/s^2 = 1N)

b)V_m = 8m3/0.2kmol = 40 m3/kmol

V_m = 8m3/22.845 kg = 0.350186 m3/kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote