A 40 kg child stands on the edge of a rotating merry-go-round with a radius of 2
ID: 2071484 • Letter: A
Question
A 40 kg child stands on the edge of a rotating merry-go-round with a radius of 2m. The moment of inertia of the merry-go-round is 200 kg-m^2.The merry-go-round is rotating counterclockwise with an angular speed of 0.5 rad/sec. The child catches a ball of mass 2.0 kg. Thrown at her. The velocity of the ball just before it is caught is 15 m/sec. The ball makes an angle with 60 degrees with the tangent outer edge of the merry-go-round.a. What is the angular velocity of the merry-go-round just after the ball is caught?
b. What is the energy loss during this process?
c. If the catch takes 0.4 seconds, find the average torque on the merry-go-round during the catch.
Explanation / Answer
To answer this question, use conservation of momentum:
The ball has momentum of mv = (2kg)(15 m/s) = 30 kg m/s
After the boy on the merry-go-round catches the ball, that momentum is transfered to the moments of inertia of the merry-go-around, plus the boy and the ball:
mv + I(merry-go-round + boy)ωi = I(total)ωf
where I(total) = I(merry-go-around) + I(boy) + I(ball)
I(merry-go-around) = 200 kg m^2
I(boy) = m(boy)r^2 = (40)(2)^2 = 160 kg m^2
I(ball) = m(ball)(rsinθ)^2 = (2) (2)^2 (sin 60°)^2 = 6 kg m^2
I(total) = (200) + (160) + (6) = 366 kg m^2
Now ω = (mv + I(merry-go-round + boy)ωi) /I(total) = (30 + 360 * 0.5)/(366) = 0.57 rad/sec
Energy gained = I(total)wf^2 - I(merry-go-round + boy)wi^2 = 118.91 - 90
= 18.91 J
(Energy loss = 0)
Now, Torque = d(Iw)/d(t) = 28.62/0.4
= 71.55 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.