This is what we came up with but still got it wrong.... First find the impedance
ID: 2070180 • Letter: T
Question
This is what we came up with but still got it wrong....
First find the impedance of the circuit.
The impedance is given by:
Where:
R is the resistance
For your problem:
f = 1.25 kHz = 1250 Hz
L = 23 mH = 23x10-3H
C = 150 nF = 150x10-9F
Hence:
The current in the circuit is thus:
Capacitors and Inductors do not absorb nor
dissipate average power. All average power
delivered by the source is absorbed the resistor.
Hence both answers will be the same.
The power dissipated in the resistor is:
The power delivered by the AC generator is:
Explanation / Answer
f=1250 Hz==>L=23 mH==>C=150 nF==>R=385
XL=2**1250*0.023=180.6 ==>XC=1/(2**1250*150E-9)=849
Z=(R2+(XL-XC)2)771 =Req
120 V/771 0.15561 A=Itotal==>I2*R=0.155612*77118.67 W
I2*R=0.155612*3859.32 W
Part A) 18.67 W average power only at steady state
Part B) 9.32 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.