Most gasoline engines in today\'s automobiles are belt driven. This means that t
ID: 2069895 • Letter: M
Question
Most gasoline engines in today's automobiles are belt driven. This means that the crankshaft, a rod which rotates and drives the pistons, is timed to the camshaft, the mechanism which actuates the valves, by means of a belt. Starting from rest, assume it takes t = 0.0980 s for a crankshaft with a radius of r1 = 10.3 cm to reach 594 rpm. If the belt doesn't stretch or slip, calculate the angular acceleration, alpha 2, of the smaller camshaft which has a radius of r2 = 4.34 cm during this time period.Explanation / Answer
1. Firs, the rotation frequency of two will be equal. Then we have little cramshaft with radius 0.0434m acclerates also from 0 to 594 rpm, within 0.0980 sec.
2. =/t=2*594/0.0980=3.8e4 rad/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.