The emissivity of the human skin is 97.0 percent. Use 35.0 °C for the skin tempe
ID: 2068556 • Letter: T
Question
The emissivity of the human skin is 97.0 percent. Use 35.0 °C for the skin temperature and approximate the human body by a rectangular block with a height of 1.81 m, a width of 39.0 cm and a length of 32.5 cm.A. Calculate the power emitted by the human body.
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
B. Fortunately our environment radiates too. The human body absorbs this radiation with an absorbance of 97.0 percent, so we don't lose our internal energy so quickly. How much power do we absorb when we are in a room where the temperature is 20.0 °C?
--------------------------------------------------------------------------------
C. How much energy does our body lose in one second?
Explanation / Answer
Total surface area A = 2*(1.81*0.39 + 0.39*0.325 + 0.325*1.81) = 2.8418 m2
Total radiation from body Q = AT4 where is emissivity = 0.97, is constant = 5.67*10-8 W/m2-K4, T is absolute temperature = (35+273) = 308 K
So, Q = 1406.5 W (or 1.4 kW)
This will be the power emitted by the body.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.