Suppose that a small incandescent light bulb (R=2.88 kilo ohms) is connected to
ID: 2068369 • Letter: S
Question
Suppose that a small incandescent light bulb (R=2.88 kilo ohms) is connected to a standard European household AC electrical socket (240.-V rms voltage and 50.0 Hz frequency).(a) find the average power dissipated by the light bulb.
(b) the same light bulb is instead connected in a series with an inductor (L=14.4 H) and a large DC voltage supply (Vb=240.V) The switch is closed at t=0. Find the value of the power dissipated by the light bulb after a very long period of time (as time goes to infinity)?
(c) find a mathematical expression for the power dissipated by the light bulb as a function of time in terms of R, L and Vb.
Explanation / Answer
a) average power dissipated = Vrms ^2 /R =240 *240 /2.88 kilo ohm = 20 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.