The output voltage of an AC generator is given by ?v = 110 V sin (44pt). The gen
ID: 2068012 • Letter: T
Question
The output voltage of an AC generator is given by ?v = 110 V sin (44pt). The generator is connected across a 0.007 H inductor. Find the following.(a) frequency of the generator
Hz
(b) rms voltage across the inductor
V
(c) inductive reactance
O
(d) rms current in the inductor
A
(e) maximum current in the inductor
A
(f) average power delivered to the inductor
W
(g) Find an expression for the instantaneous current. (Use the following as necessary: t.)
i
=
(h) At what time after t = 0 does the instantaneous current first reach 1.00 A? (Use the inverse sine function.)
s
Explanation / Answer
a) frequncy f = 2/0
f = 2/45
f = 0.044 Hz
B) rms = max/2
= 127/1.414
= 89.8 volts
C) inductive reactance XL = L
= 45* 0.007
=0.989
D) Irms = rms/xl
= 90.8 amps
E) i max = e rms *2
= 90.8*1.414
= 128.38 amps
F) avg power P = Imax^2 R/2
= 8151 watts
G)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.