a. Two lenses, separated by a distance of 22.1 cm, are used in combination. The
ID: 2067560 • Letter: A
Question
a. Two lenses, separated by a distance of 22.1 cm, are used in combination. The first lens has a focal length of +26.0 cm; the second has a focal length of -15.0 cm. An object, 1.91 mm long, is placed 2.42 cm before the first lens. What is the intermediate image distance relative to the first lens? Take negative to be to the left, and positive to be to the right.b.What is the final image distances relative to the second lens? Take negative to be to the left, and positive to be to the right.
c. What is total magnification
d. What is the height of the final image?
Explanation / Answer
Part A)
For the first lens
1/f = 1/p + 1/q
1/26 = 1/2.42 + 1/q
q = -2.67 cm which means its 2.67 cm to the left of the lens
Part B)
Since the q value for part a is 2.67 cm to the left of the lens, and the lenses are separated by a distance of 22.1 cm, the object distance for the second lens is 24.77 cm
1/-15 = 1/24.77 + 1/q
q = -9.34 cm which means it is 9.34 cm to the left of the second lens
Part C)
M for the first lens = -q/p = -(-2.67)/(2.42) = 1.10
M for the second lens = -(-9.34)/(24.77) = .377
Total magnification is (1.10)(.377) = .415
Part D)
M = h'/h
.415 = h'/1.91
h' = .792 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.