A block whose mass m is 680 g is fastened to a spring whose spring constant k is
ID: 2066262 • Letter: A
Question
A block whose mass m is 680 g is fastened to a spring whose spring constant k is 65 N/m(See figure below). The block is pulled a distance x = 11 cm from its equilibrium position at x = 0.0 on a frictionless surface and released from rest at t = 0.0.
a) What are the angular frequency, the frequency, the amplitude, and the period of the
resulting motion?
b) What is the maximum speed of the oscillating block, and where is the block when it
occurs?
c) What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
d) What is the displacement function x(t) for the spring-block system?
Explanation / Answer
As F = - k * x is satisfied which is the equation of motion for simple harmonic motion,
comparing with general equation of motion a = - 2 * x where a = acceleration
= (k/M)
a) here k = 65 N/m and m = 680 g. = 9.78 rad/sec
now frequency ' f ' = / 2 = 1.56 Hz
time period = 1/ f = 0.643 sec
amplitude A = maximum displacement = 11 cm
b) the maximum speed of the block will be at equilibrium position
and maximum speed = A [ from SHM ]
v (max) = 1.08 m/sec
c) maximum acceleration = A2 [ from SHM ]
a(max) = 10.52 m/sec2
d) we can write acceleration as
a = v dv/dx = - kx
integrating both sides and substituting limits at some intermediate time instance
velocity = v m/s at displacement = x m and velocity = 0 m/s at disp. = A m.
we get v2 = [ kA2 - kx2 ] / M
now substitute v = dx/dt and integrate with required limits we get the differential equation as
dx / (A2 - x2) = (k/M) dt solving the differential equation we get
x(t) = A sin(((k/M))t + )
can be re written as x(t) = A sin(t + ) where can chosen according to initial conditions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.