An object is held 1.6 cm away from a lens. The lens has a focal length of 68.6 c
ID: 2065371 • Letter: A
Question
An object is held 1.6 cm away from a lens. The lens has a focal length of 68.6 cm.
a.) Determine the image distance.
=_______ cm
b.) Determine the magnification.
=______
c.) If the object is 1 cm long, determine the image height.
=______cm
d.) Which of the following are true about the image? Choose all that apply.
A) The image is inverted.
B)The image is real.
C)The image is upright.
D)The image is virtual.
e.) Which of the following are true about the lens? Choose all that apply.
A)The lens is convex.
B)The lens is converging.
C)The lens is diverging.
D)The lens is concave.
Explanation / Answer
Part A)
1/f = 1/p + 1/q
1/68.6 = 1/1.6 + 1/q
q = -1.64 cm
Part B)
M = -q/p = -(-1.64)/(1.6)
M = 1.025
Part C)
M = h'/h
h' = (1.025)(1)
h' = 1.025 cm
Part D)
The image is virtual because q is negative. The image is upright because magnification is positive.
Part E)
The lens is converging, and thus convex, because the focal length is positive
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.